Zencefil

Zencefil, Hint mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olup, toz halinde yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda sık başvurulan bitkidir. Taze ve toz halinde tüketilir. 

Hazımsızlık, mide ve bağırsakların gazlı olması ve karın ağrısı durumlarında sindirim salgılarını artırır ve gaz söktürücü etkiler yaparak iyileştirici olur.

Son yapılan araştırma sonuçlarına göre mideyi yatıştırıcı etkileri nedeniyle yolculuklarda kusma refleksini yok eder ve rahatlama sağlar.

Kan dolaşımının yetersiz kaldığı durumlarda, özellikle kılcal damarlardaki dolaşımı hızlandırır.

Ateşlilik durumunda terlemeyi artırır: bu yararlı terletici etkisiyle soğuk algınlığıni çabuk iyileştirir.

Soğuk havalarda bedeni ısıtır, dayanıklılığını artırır.

Bu etkileri sağlamak üzere zencefilin dekoksiyonu kullanılır. Elinizde zencefil tozu ya da dilimlenmiş kök parçaları varsa bunlardan 1,5 tatlı kaşığı, 1 bardak su içine konulup önce kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra, ateş kısılarak 5-10 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyon istendikçe içilebilir.

Zencefil boğaz ağrılarını iyileştirir. Bunun için yukarıda hazırlanan dekoksiyonla derin gargara yapılır.

Bitki ayrıca fibrozit (lif dokusu iltihabı) ve kas incinmeleri tedavisinde kullanılır. Bunun için de, aynı dekoksiyon ağrılı yerlere dıştan uygulanırken, elle hafif hafif ovuşturulur.

soğuktan korunmak için zencefil çayı içilir.

İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.

Tüm Zencefil çeşitleri en ucuz baharat fiyatları ile Aktar GenTR Türkiye'nin Online Aktarı ile siz müşterilerimizin ayağına geliyor.

Alışveriş sepetiniz boş!