Karabiber

Karabiber, dünyanın bir çok yerinde yetişmekte olup çorbalardan, et yemeklerine, zeytinyağlılardan böreklere kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Güney Hindistan ve  Sri Lanka’da yerel bir tür olarak yetişen karabiber, sarınıcı çok yıllık tropik bir bitkidir. Güçlü bir aroması olan yeşil oval yaprakları ve sarı çiçekleri vardır. Yemeklere acı ve iştah açıcı bir lezzet katmak için kullanılır. 

Birçok hastalığı karşı etkili olan karabiber C vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Sütün içerisine bir miktar karabiber karıştırmanın enerji verdiği ve dişlerin çürümesine engel olduğu bilinmektedir.

Mideyi rahatlatır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Karabiberin dış katmanı vücudun yağ yakmasını hızlandırır. İyi bir antioksidan ve anti bakteriyeldir. Ayrıca damar sertliğini ve yüksek tansiyonu önlemede önemli bir rol oynadığı ifade edilir.

Tüm Karabiber çeşitleri en ucuz baharat fiyatları ile Aktar GenTR Türkiye'nin Online Aktarı ile siz müşterilerimizin ayağına geliyor.

Alışveriş sepetiniz boş!